W dniu 30 września 2014 roku w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja pt. "Rynek pracy rynkiem pracownika". Konferencję zorganizowaliśmy wspólnie z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Patronat nad konferencją objęli: Ministerstwo Gospodarki, Lubuscy Pracodawcy oraz Gazeta Wyborcza.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: kadra zarządzająca w lubuskich firmach, dyrektorzy szkół, reprezentanci Urzędu Miasta, Starostwa oraz uczelni wyższych. Uczniowie wybranej klasy patronackiej również uczestniczyli w konferencji. Szczególne podziękowania za przybycie kierujemy w stronę:
Pani poseł Krystyny Sibińskiej,
Pana Ireneusza Madeja,
Pana Władysława Komarnickiego,
dyrektora Wydziału Edukacji UM: Pana Adama Kozłowskiego,
dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy: Pana Waldemara Stępak,
kierownika oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Gorzowie Wlkp.: Pana Ireneusza Pawlika,
Starosty Gorzowskiego: Pana Józefa Kruczkowskiego.
Na konferencję nie mógł przybyć Pan Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Otrzymaliśmy natomiast pismo, w którym wyraził słowa uznania za podjęcie inicjatywy i zorganizowanie przedsięwzięcia, które w jego opinii stanowi istotną płaszczyznę do wymiany informacji na temat wymogów lokalnego rynku pracy.
O tym, że lubuski rynek pracy stał się już rynkiem pracownika mówiła na konferencji prezes firmy AUDIT HR Violetta Panasiuk-Strzyżewska. Wskazując możliwe rozwiązania obecnych trudności pracodawców, podkreślała konieczność inwestowania w absolwentów i uczniów, zwłaszcza szkół zawodowych i technicznych. Już w październiku AUDIT HR rozpoczyna pilotażowy projekt klasy patronackiej w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie – pod swoje skrzydła bierzemy I klasę technikum mechanicznego. Pilotażowy projekt klasy patronackiej przedstawiła Klaudia Dolata, członek zarządu i szefowa nowosolskiego oddziału naszej firmy. – To projekt, w którym stawiamy na ucznia, na poznanie go, wzmacnianie jego kompetencji, szkolenie, a następnie połączenie z odpowiednim pracodawcą – mówiła. To ogniwo, jakiego w kontaktach uczniów z pracodawcami od dawna mi brakowało – mówiła podczas konferencji Janina Grzecznowska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie, odnosząc się do pilotażowego projektu klasy patronackiej. O rosnącym zainteresowaniu inwestowaniem w naszym regionie mówił prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Artur Malec. Jak podkreślał – nowe inwestycje to nowe miejsca pracy, a więc stałe zapotrzebowanie na pracowników. Jak pozyskiwać i zatrzymać pracowników, których na rynku pracy zaczyna brakować? O wyzwaniach motywowania oraz rozwiązaniach wdrażanych w jednej z największych w Gorzowie firm podczas konferencji mówił Tomasz Jeziorkowski, dyrektor personalny TPV Displays Polska Sp. z o.o. Doświadczenia lubuskich pracodawców związane z zatrudnieniem pracowników spoza UE przedstawił Maciej Mularski, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego M. Mularski i lokalny lider w zatrudnianiu cudzoziemców. W imieniu organizacji Lubuskich Pracodawców, dyrektor biura, Henryk Salej, odczytał pismo, jakie wystosowane zostało do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zostały w nim przedstawione propozycje zmian ustawowych dotyczących zatrudniania pracowników spoza UE.
Konferencja stanowiła ważną platformę do dyskusji o aktualnych wyzwaniach na lubuskim rynku pracy oraz poszukiwania wspólnych rozwiązań, z naciskiem na współpracę między przedsiębiorcami a szkolnictwem zawodowym.







